tel. 18 20 147 33 fax. 18 20 147 33 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Media donoszą o nowej grze pn. „Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb”, która pojawiła się w internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo. Dyżurnet.pl nie odnotował zgłoszeń wskazujących na polskich użytkowników biorących udział w grze.
W przypadku natrafienia na treści promujące lub zachęcające do udziału w grze "Błękitny Wieloryb" albo podobnej prosimy o kontakt z zespołem Dyżurnet.pl.
Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i niskim poczuciu własnej wartości.
Nie zapominajmy, że problemy dzieci i młodzieży, mimo że dla nas dorosłych wydają się błahe i nieistotne, dla nich mogą być bardzo poważne, niekiedy wydają się być sytuacją bez wyjścia.
Niezwykle ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat zjawiska. Warto przedstawić im skutki udziału w grze, zwłaszcza te tragiczne. Sugerujemy, aby uświadomić ich, że nie wszystko, co pojawia się w internecie, mimo że jest modne, jest bezpieczne i rozsądne. Zachęcamy również do rozmowy z dzieckiem i zapoznanie się z jego opinią na temat gry, porozmawianiu o smutkach i problemach, z jakimi być może się boryka, a także zwróceniu uwagi na jego zachowanie w ostatnim czasie. Warto zwrócić uwagę na ogólne samopoczucie dziecka, jego poziom zmęczenia, na rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha oraz historię odwiedzanych stron internetowych. Zachęcamy do założenia filtrów ochrony rodzicielskiej, aby móc uchronić dziecko przed szkodliwymi treściami.
W celu zaczerpnięcia porad i wskazówek zachęcamy do kontaktu z infolinią 800 100 100, oferującą bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów), natomiast dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach zachęcamy do kontaktu z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
Polecamy również stronę Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Akademii NASK, zawierające informacje dotyczące bezpieczeństwa dziecka w sieci:
http://fdds.pl/
http://akademia.nask.pl/
Materiał pobrano ze strony: https://dyzurnet.pl/niebieski-wieloryb---niebezpieczna-gra-wrod-mlodych-interautow.html