tel. 18 20 147 33 fax. 18 20 147 33 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
12 lutego w Urzędzie Miasta Zakopane odbyło się spotkanie prasowe poświęcone zbliżającej się akcji Fundacji DKMS Polska, która wspólnie z Miastem Zakopane i Gminą Kościelisko w najbliższy weekend (16 – 17 lutego) będzie zachęcać mieszkańców i turystów do zarejestrowania się do bazy dawców szpiku. Akcja organizowana jest z myślą o 12-letnim Adasiu z Witowa, u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną oraz guz śródpiersia. Chłopiec pilnie potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego. Zgłaszając się jako potencjalny dawca możemy pomóc Adasiowi i wielu innym chorym.
Spotkanie poprowadził Leszek Lewandowski - pracownik Fundacji DKMS Polska, a wzięli w nim udział: Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Zakopane Renata Zielińska, Wójt Gminy Kościelisko Roman Krupa, dawca rzeczywisty szpiku Przemysław Paluch, Inicjator grupy lokalnej oraz siostra Adasia. Wszyscy przekonywali, że warto pomagać rejestrując się do bazy dawców. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla Pacjenta jest bowiem bardzo niskie i wynosi od 1:20 000 do 1:kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.
- Akcja jest dedykowana Adasiowi, ale także innym potrzebującym. Nazwaliśmy ją „Podhale pomaga Adasiowi i innym”. Dlaczego? W Polsce co godzinę ktoś się dowiaduje, że ma białaczkę. Aby dla każdego znaleźć bliźniaka genetycznego, potrzebujemy, aby ludzie się rejestrowali. Jedyne lekarstwo jest w nas i możemy dać komuś szansę na nowe życie – przekonywał Leszek Lewandowski.
Dawcą może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy przyjść na organizowany w okolicy Dzień Dawcy, przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz z danymi osobowymi oraz pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Podczas akcji od wolontariuszy można będzie uzyskać wszystkie potrzebne informacje i dopełnić formalności.
- Po 9 miesiącach od rejestracji dostałem telefon, że zostałem wytypowany jako dawca. Krzysiu ma dzisiaj 21 lat, studiuje w Austrii i jest zdrowym chłopakiem – opowiadał Przemysław Paluch, który jako rzeczywisty dawca szpiku przedstawił swoją historię i opowiedział o towarzyszących mu emocjach.
- Miasto Zakopane podczas mikołajek współorganizowało już akcję charytatywną na rzecz Adasia, teraz również chętnie włączamy się w kolejne działania. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do udziału w akcji Fundacji DKMS, która ma bardzo szczytny cel. Nikt z nas nie wie, czy sam takiej pomocy nie będzie kiedyś potrzebował. Zaangażujmy się więc w tę wyjątkową z serca płynącą formę pomocy – przekonywała z kolei Renata Zielińskaz Urzędu Miasta Zakopane.
- Dla nas jest to akcja szczególna, bo związana z mieszkańcem naszej gminy. Chcemy jak najwięcej i jak najlepiej mu pomóc. Również przygotowujemy specjalne punkty i apelujemy do mieszkańców, by się do nich zgłaszali – informował wójt Kościeliska Roman Krupa.
Miejscowość: Zakopane, data: 16 i 17 lutego 2019 r., godz.: 12:00 – 19:00
1. ul. Krupówki przy „oczku wodnym”
2. ul. Krupówki 4a
Miejscowość: Gmina Kościelisko, data: 17 lutego 2019r., godz.: 9:00 – 17:00
1. Parafia w Witowie
2. Budynek Wielofunkcyjny w Dzianiszu
3. Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku
Adaś ma 12 lat i jest radosnym góralem. Mieszka w Witowie w Gminie Kościelisko z mamą i 2 starszymi siostrami, 14-letnią Karoliną i 17-letnią Angeliką. W październiku 2018 roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną oraz guz śródpiersia. Od tego czasu przebywa w szpitalu w Krakowie, gdzie poddawany jest chemioterapii. Przed chorobą Adaś często jeździł na rowerze, spotykał się z przyjaciółmi. Interesował się dinozaurami, czytał wiele książek na ten temat, kochał swoje domowe zwierzęta i marzył… teraz marzy, aby żyć!
Pozwólmy mu spełnić jego marzenie. Zawalczmy wspólnymi siłami o jego życie i zdrowie. Konieczny jest pilny przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy, ponieważ wśród najbliższej rodziny nikt nie może być jego genetycznym bliźniakiem. Rejestrując się jako potencjalny dawca możesz spróbować uratować to lub inne życie! Nie zwlekaj z decyzją, bo być może właśnie to Twój bliźniak czeka na Ciebie!