tel. 18 20 147 33 fax. 18 20 147 33 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej działa Punkt Konsultacyjny dla Osób i Rodzin Uwikłanych w Przemoc Domową. Punkt mieści się w siedzibie Ośrodka, przy ul. Jagiellońskiej 7 (piętro I).
Mieszkańcy miasta Zakopane, mogą uzyskać pomoc i wsparcie oraz skorzystać z bezpłatnych porad. Konsultacje mają na celu udzielenie kompleksowej pomocy dla osób, doświadczających, stosujących przemoc (w tym: świadkowie przemocy) oraz pomoc w zakresie wszelkich zgłoszonych przez klientów problemów.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zaprasza mieszkańców miasta Zakopane do skorzystania z bezpłatnych porad psychologicznych w Punkcie Konsultacyjnym dla Osób i Rodzin Uwikłanych w Przemoc Domową w dniach:
Środa 12.00 - 16.00
Piątek: 12.00 - 16.00
Masz wiele możliwości aby zapisać się na konsultacje:
- możesz zapisać się osobiście w siedzibie Punktu,
- zgłosić chęć skorzystania z porad pracownikowi socjalnemu,
- zapisać się bezpośrednio pod numerem telefonu 0 18 20 147 33
Przemoc w rodzinie (zgodnie z art. 2 pkt. 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie) to: jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienie i krzywdy moralne.
Zgodnie z zapisami zawartymi w art. 207 §1 Kodeksu Karnego, przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu, co oznacza, że w takich sprawach policja oraz prokuratura prowadzą postępowanie bez względu na to czy osoba poszkodowana, sąsiedzi, kurator czy pracownik socjalny zgłosi przestępstwo.
Przemoc w rodzinie może przybierać wiele form:
Osoby które doświadczają przemocy przechodzą przez trzy powtarzające się cykle/ fazy:
Każdy kolejny wybuch przemocy jest gwałtowniejszy, a z czasem okresy między fazami stają się coraz krótsze.
Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw
Informatory, wytyczne, wzory pism
Skorzystaj z pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie - Ministerstwo Sprawiedliwości
Przedstawiciele i Służby realizujące zawodowo zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Alkohol a przemoc:
Powszechnie panuje przekonanie, że stosowanie przemocy wobec członków rodziny spowodowane jest alkoholem.
Jeżeli kobiety przyznają, że partner bije je lub dzieci zarówno po trzeźwemu jak i będąc pod wpływem alkoholu, za przyczynę agresji i tak uznają nadużywanie alkoholu.
Wśród nich panuje także pewność że przemoc się zakończy kiedy partner przestanie pić.
Prawdopodobieństwo wystąpienia aktów przemocy w rodzinach z problemem alkoholowym jest ponad dwukrotnie większe aniżeli w pozostałych.
Relację pomiędzy nadużywaniem alkoholu a stosowaniem przemocy próbuje się wyjaśnić na wiele sposobów:
Alkohol może także prowadzić do niewłaściwej oceny sygnałów społecznych, co w efekcie prowadzi do nadmiernej reakcji na postrzegane zagrożenie.
Kiedy osoba stosująca przemoc może pamiętać, jak w dzieciństwie była bita przez rodziców, będących pod wpływem alkoholu.
Skojarzenie tego typu może prowadzić do wytworzenia się przekonania, że alkohol powoduje przemoc.
Należy pamiętać, że nie można stwierdzić jednoznacznie istnienia związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy piciem alkoholu, alkoholizmem a przemocą.
Ale można traktować ten czynnik jako ryzyko pojawienia się przemocy w rodzinie*.
*Materiał pochodzi z książki "Dzieci krzywdzone i wykorzystywane seksualnie" pani Izabeli Kałki
I. Przemoc w rodzinie to prywatna sprawa, nikt nie powinien się wtrącać. Przemoc, wykorzystywanie, bicie, gwałcenie, okradanie bliskich jest przestępstwem ściganym przez prawo, tak samo groźnym jak przemoc wobec obcych; fakt zawarcia małżeństwa czy mieszkanie pod jednym dachem nie stanowi okoliczności zezwalającej na krzywdzenie innych.
II. Przemoc zdarza się tylko w rodzinach z marginesu społecznego – przemoc domowa występuje we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od poziomu wykształcenia, czy sytuacji materialnej.
III. Przemoc ma miejsce wtedy, gdy są widoczne ślady na ciele ofiary – przemoc występuje w różnych formach, są to nie tylko działania pozostawiające siniaki, złamania czy oparzenia, lecz także poniżanie, obelgi, zmuszanie do określonych zachowań, grożenie, zastraszanie.
IV. Jeśli ktoś jest bity, to znaczy że na to zasłużył – nikt nie zasługuje na bicie, krzywdzenie, maltretowanie bez względu na to, co zrobił czy powiedział.
V. Nikt nie powinien interweniować w sprawach rodzinnych – przemoc domowa nie jest „sprawą rodzinną”, lecz przestępstwem ściganym przez prawo.
VI. Ofiary przemocy w rodzinie akceptują przemoc – ofiary zawsze próbują się bronić, ich działania są jednak mało skuteczne.
VII. To był jednorazowy incydent, który się nie powtórzy – przemoc w rodzinie rzadko pojawia się tylko raz; jeżeli nie zostaną podjęte stanowcze działania wobec sprawcy, przemoc się powtarza.
VIII. Gdyby sytuacja była taka okropna, ofiara odeszłaby od sprawcy – przemoc doznawana od bliskiego człowieka jest rzeczą naprawdę straszną, ofiary rzeczywiście cierpią, a to że nie odchodzą, wynika zwykle z ich zależności od sprawcy.
IX. Przyczyną przemocy w rodzinie jest alkohol – picie alkoholu, chociaż towarzyszy przemocy często, jednak bynajmniej nie zawsze.
X. Gwałt w małżeństwie nie istnieje – w rozumieniu prawa gwałtem jest doprowadzenie innej osoby do poddania się czynowi nierządnemu lub do wykonania takiego czynu, stosując przemoc, groźbę bezprawną lub podstęp (art. 197 k.k); i nie ma takiego przepisu, że nie dotyczy to bliskich napastnika.
XI. Osoby stosujące przemoc wobec bliskich są chore psychicznie – nie ma bezpośredniego związku między przemocą a chorobami psychicznymi; przemoc to demonstracja siły i chęć przejęcia całkowitej kontroli i władzy nad drugą osobą.
1. Anonimowa Policyjna Linia Specjalna
800 120 148 Czynny całą dobę, połączenie bezpłatne
2. Telefon Zaufania dla Kobiet w Ciąży i Rodziny
85 732 22 22 Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-17.00
3. Niebieska Linia (w przypadku występowania przemocy w rodzinie)
801 120 002 Czynny od poniedziałku do soboty 10.00 – 22.00 Niedziela od 10.00 – 16.00 Całe połączenie płatne 35 gr.
4. Niebieska Linia (w przypadku występowania przemocy w rodzinie)
22 666 00 60 Czynny od poniedziałku do piątku 10.00 – 22.00 Połączenie płatne
5. Telefoniczna pierwsza pomoc psychologiczna
22 425 98 48 Opłata zgodnie z cennikiem Twojego operatora telefonicznego od poniedziałku do piątku 17.00 – 20.00 Sobota 15.00 – 17.00
6. Ruch Pomocy Rodzinie
22 621 03 67 Czynny od poniedziałku do piątku 10.00 – 17.00
7. Dla Kobiet – telefon wsparcia Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
22 635 93 92 Czynny od poniedziałku do piątku 16.00 – 20.00
8. Dla Kobiet w Ciąży
22 624 20 68, 602 285 444 Czynny od poniedziałku do piątku 9.00 – 18.00
9. STOP – telefon Centrum Praw Kobiet dla kobiet dotkniętych przemocą i dyskryminacją
22 621 35 37 Czynny od poniedziałku do piątku 10.00 – 15.00
Kim są osoby stosujące przemoc?
Osoba oskarżona o stosowanie przemocy uważa że to pomówienie i jest zaskoczona zaistniałym faktem. Czuje się atakowana. Twierdzi, że krzywdzona przez nią osoba przesadza i sama jest sobie winna prowokując i nie wypełniając rozkazów. Usprawiedliwia swoje zachowanie zrzucając odpowiedzialność na osobę pokrzywdzoną.
Czynniki zwiększając ryzyko wystąpienia przemocy: